Masz kredyt w CHF? Zdecydowałeś się na walkę na drodze sądowej przeciwko bankom, jednak nie wiesz, czy masz szansę?
Dobry pozew to podstawa. Nieprawidłowo sporządzony utrudni i przedłuży postępowanie w sądzie.
W artykule masz gotową odpowiedź:
- Od czego zacząć?
- Jak sporządzić pozew frankowy?
Samodzielne złożenie pozwu do sądu czy pozew zbiorowy?
Zanim dokonasz wyboru, najlepiej przemyśl wady i zalety każdej z możliwości. Zanim wystąpisz do sądu w sprawie o kredyt we frankach, uważnie prześledź dotychczasowe pozwy frankowiczów.
Co piszą na forach nabici we franki? Opinie innych frankowiczów są cennym źródłem informacji.
Z drugiej strony, weź pod uwagę, że w internecie prawo głosu ma każdy. Niekiedy wypowiedzi internautów zawierają nieścisłości lub przekłamania.
Pamiętaj, że każda sytuacja jest indywidualna.

Sprawdzonej i aktualnej informacji udzieli Ci jedynie kancelaria prawna specjalizująca się w pozwach frankowych przeciwko bankom oraz identyfikacji klauzul abuzywnych w umowach, o których więcej przeczytasz w moim artykule.
Grupowy pozew frankowiczów
Grupowe pozwy frankowiczów muszą spełnić wymagania określone w ustawie z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
Aby pozew zbiorowy frank był możliwy do złożenia, musi spełnić następujące warunki:
- Musi być jednego rodzaju - wnosi się o to samo roszczenie, czyli albo ‘odkredytowienie’ albo 'odfrankowienie'
- Opisane roszczenie musi być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej, czyli wszyscy składający pozew muszą posiadać kredyt we frankach o tożsamej treści lub warunkach umowy kredytowej w tym samym banku.
- Pozew zbiorowy składa co najmniej 10 osób. Istnieje też możliwość przyłączenia się do postępowania grupowego organizowanego przez kancelarie, stowarzyszenia, fundacje, które składają pozwy frankowiczów.
- Wymaga zastępstwa adwokata lub radcy prawnego. Zatem konieczne jest znalezienie profesjonalnego pełnomocnika do prowadzenia sprawy dotyczącej kredytów frankowych. Co za tym idzie, koszt sprawy wzrośnie o ewentualne wynagrodzenie za zastępstwo procesowe.
Istotną kwestią jest również okres postępowania sądowego, gdyż postępowania grupowe prowadzone trwają zwykle dłużej niż postępowania w indywidualnych sprawach przeciwko bankom.
Weź pod uwagę taki aspekt jak znaczenie pozwu zbiorowego. Bowiem siłą w tych postępowaniach są liczne kredyty frankowe – pozew zbiorowy ma natomiast większy wydźwięk niż walka w pojedynkę, w której stroną jest kredytobiorca i bank.
Indywidualnie prowadzone postępowanie sądowe
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne złożenie pozwu to taka sprawa jest rozpoznawana zdecydowanie szybciej.
Nie ma też wymogu zastępstwa procesowego przez adwokata lub radcę prawnego.
Mając zatem kredyt we frankach, pozew możesz złożyć we własnym imieniu nie ponosząc dodatkowych kosztów profesjonalnego pełnomocnika.
Zwróć jednak uwagę, iż sprawy dotyczące kredytu we frankach są skomplikowane, a orzecznictwo sądów na przełomie ostatnich lat znacząco się zmieniło i dalej nie jest jednolite.

Dlatego rozważ poprowadzenie sprawy kredytu we frankach przez profesjonalnego pełnomocnika lub chociaż skorzystanie z pomocy prawnej.
Możesz też mieć pewność, że bank będzie reprezentowany przez pełnomocnika procesowego, który będzie podnosił kontrargumenty wobec Twojego stanowiska przedstawionego na sprawie sądowej.
Nadto ważne jest, aby został przeanalizowany Twój kredyt frankowy – pozew natomiast musi być sporządzony zgodnie z wymaganiami prawnymi.
Po złożeniu pozwu sprawdzał go będzie sąd czy zostały spełnione wszystkie wymogi.
Wymagania formalne jakie musi spełniać pozew w sprawie o kredyt we frankach
Aby założyć sprawę sądową musisz w pierwszej kolejności sporządzić pozew i złożyć go do sądu.
Dotyczy to również spraw, w których dochodzone są prawa związane z umową obejmującą kredyt we frankach.
Wymogi formalne pozwu określone są w Kodeksie postępowania cywilnego, a mianowicie w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Dodatkowo pozew musi spełniać wymogi pisma procesowego określone w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego.
Wskazane w tych przepisach prawa wymogi musisz spełnić w całości, gdyż sąd może odrzucić pozew z uwagi na braki formalne.

Natomiast pamiętaj, że w pierwszej kolejności sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków formalnych (jeżeli nie występuje w sprawie profesjonalny pełnomocnik, który dba o spełnienia wszelkich wymogów formalnych sporządzanego przez siebie pozwu).
Braki te należy uzupełnić w terminie wskazanym przez sąd. Lepiej jednak unikaj takich sytuacji, gdyż konieczność uzupełnienia braków formalnych wpływa na długość postępowania sądowego.
Warto precyzyjnie przygotować pozew, albo skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie sporządzania pozwu.
W przypadku sprawdzenia przez sąd wymogów formalnych pozwu i ich spełnienia, sprawa kierowana jest od razu do rozpoznania merytorycznego.
Podstawowe warunki pozwu jako pisma procesowego
Pozew jako pierwsze pismo w sprawie ma szereg szczegółów do uwzględnienia, a zasadnicze są następujące:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - adres do korespondencji wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
- numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności lub numeru identyfikacji podatkowej powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
- oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia - wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów oraz wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
- informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika wymienienie załączników, które należy dołączyć do pozwu;
- należy dołączyć pełnomocnictwo albo uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który wcześniej nie złożył pełnomocnictwa. Jeżeli pełnomocnik dokonał wyboru wnoszenia pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa wnosi się za pośrednictwem tego systemu.
Powyższe wymogi określają wszystkie kwestie, które powinny zostać ujęte w pozwie. Jak widać jest ich dość sporo i aby spełnić wszystkie musisz prawidłowo je określić.
Pokrótce postaram się poniżej wszystkie opisać tak, aby przedstawić pozew o kredyt frankowy do sporządzenia, np. w sprawie o unieważnienie umowy kredytowej (wzór poniżej).
Oznaczenie sądu oraz uzasadnienie właściwości sądu
Aby móc oznaczyć sąd, w którym ma być prowadzone postępowanie należy ustalić, który to będzie sąd zgodnie z jego właściwością.
W sprawach o kredyt we frankach mamy do czynienia z sytuacją, w której powodem będzie Kredytobiorca jako osoba fizyczna, a pozwanym będzie bank jako osoba prawna.
Dlatego też zastosowanie w tych sprawach ma art. 372 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Przepis ten również stanowi, iż stosuje się go także do powództwa przeciwko bankowi hipotecznemu lub jego następcy prawnemu o roszczenia wynikające z czynności banku hipotecznego.
Dlatego też wybierając Sąd, można wybrać Sąd właściwy dla swojego miejsca zamieszkania, ale też można wybrać Sąd właściwy, w którego okręgu bank ma swoją siedzibę w oparciu o właściwość ogólną.
Zgodnie z przepisem art. 33 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo o roszczenia majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.
Wybierając sąd, nie kieruj się wyłącznie jego położeniem, gdyż większość banków ma swoją siedzibę w Warszawie i większość spraw o kredyt frankowy toczy się przed sądami znajdującymi się w Apelacji Warszawskiej, ale też w Apelacji Łódzkiej, Apelacji Gdańskiej i Apelacji Wrocławskiej.
Ma to istotne znaczenie o tyle, że Sądy te są obeznane w sprawach frankowych i nie jest dla nich nowością przeprowadzenie skomplikowanej sprawy frankowej.

Możesz oczywiście również kierować się bliskością swojego miejsca zamieszkania, aby nie było utrudnione stawianie się na wyznaczone przez sąd rozprawy.
Zawsze też możesz skorzystać z zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika, który będzie zastępował Ciebie na rozprawach, a Ty stawisz się tylko na wezwanie sądu celem przesłuchania, czyli co do zasady tylko raz.
W pierwszej kolejności zatem w pozwie powinieneś wskazać sąd, do którego kierujesz pozew, np. sąd Okręgowy w Warszawie jak w przykładzie poniżej. Swoją decyzję musisz uzasadnić wskazując również jaką podstawę prawną wybrałeś.
Dodatkowo w praktyce warto w prawym górnym rogu wskazać miejscowość i datę sporządzenia pozwu.
Musisz jednak wiedzieć, iż skutek złożenia pozwu następuje z chwilą złożenia pozwu do sądu, czyli dzień złożenia na biurze podawczym albo dzień wysłania Pocztą Polską.
Pamiętaj, że w przypadku korzystania z usług Poczty Polskiej każde pismo kierowane do sądu należy nadać listem poleconym i mieć potwierdzenie nadania, aby w każdej sytuacji móc udowodnić wysłanie i datę wysłania pisma.
Przykład:
Warszawa, dnia 13 września 2020 roku
Do Sądu Okręgowego w Warszawie
Wydział Cywilny
Aleja Solidarności 127, 00-898 Warszawa
Powód wybrał Sąd Okręgowy w Warszawie zgodnie z właściwością ogólną na podstawie art. 33 Kodeksu postępowania cywilnego, tj. według położenia siedziby pozwanego banku.
Oznaczenie stron oraz wskazanie ich danych
W drugiej kolejności musisz wskazać strony sprawy sądowej, którymi są w sprawach o kredyt we frankach: strona powodowa – kredytobiorca oraz strona pozwana bank.
U strony powodowej, czyli u siebie, musisz wskazać imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz, jeżeli w sprawie korzystasz z profesjonalnego pełnomocnika, to również wskazane muszą być dane pełnomocnika oraz jego adres do doręczeń.
Natomiast po stronie pozwanego banku należy wskazać jego dane zgodnie z danymi ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), czyli nazwę banku wraz ze wskazaniem siedziby, numer KRS, adres siedziby.
Nie musisz wskazywać w pozwie danych profesjonalnego pełnomocnika pozwanego, gdyż ich nie znasz. Bowiem dopiero w odpowiedzi na pozew złożonej przez bank zgłosi się pełnomocnik banku.

Przykład:
Powód: Franek Kredytobiorski
ul. Walutowa 4, 02-200 Hipoteka
PESEL XXXXXXXXXXX
Pozwany: Bank S.A. z siedzibą w Warszawie
ul. Bankowa 15, 02-800 Warszawa
KRS XXXXXXXXX
Pozostałe wymagane kwestie, które należy uwzględnić w pozwie
W dalszej kolejności oznacz wartość przedmiotu sporu określającą wysokość kwoty w złotych.
W sytuacji, gdy dochodzi się roszczenia pieniężnego w wysokości określonej kwoty pieniężnej, wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła tę określoną kwotę.
I tę kwotę zaokrągla się do pełnego złotego w górę, aby obliczyć tzw. WPS.
Zatem jeżeli żądana kwota roszczenia wynosi 585.152,36 zł to WPS będzie wynosił 585.153,00 zł.
Sprawa komplikuje się w przypadku dochodzenia roszczenia niepieniężnego, z którym w sprawach frankowych mamy do czynienia. Chociażby w sytuacji żądania unieważnienia umowy kredytowej.
W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła niejako wartość tej umowy kredytu w wysokości udzielonego kredytu, którą również zaokrągla się do pełnego złotego w górę.
W pozwie musisz również wskazać datę wymagalności roszczenia, którą podaje się w zależności od dochodzonego roszczenia.
W sprawach kredytu frankowego można wystąpić z żądaniem o unieważnienie umowy kredytu albo o unieważnienie poszczególnych postanowień umownych określających mechanizm indeksacji rat kredytu we frankach.

Określenie daty wymagalności roszczenia przy żądaniu o unieważnienia umowy kredytu nie jest skomplikowane, gdyż w takiej sytuacji wymagalne jest roszczenie o zwrot spełnionych świadczeń pieniężnych na wezwanie wierzyciela, czyli kredytobiorcy.
Zatem może to być dzień odebrania przez bank wezwania do zapłaty lub pozwu frankowego.
Natomiast data wymagalności roszczenia przy wystąpieniu o zwrot nadpłaty poszczególnych rat kredytu powinna zostać określona dla każdej z wpłaconych rat kredytu odrębnie.
Nadto, w pozwie frankowym musisz podać informację o podejmowanych próbach załatwienia sporu frankowego przed złożeniem pozwu.
Jeżeli zostało wysłane do Banku wezwanie do zapłaty lub złożona reklamacja w banku można wskazać taki sposób podejmowania prób przedsądowego załatwienia sprawy.
Jednakże jeżeli nie były podejmowane żadne próby, również wskaż to i wyjaśnij krótko dlaczego.
Aby pozew przeszedł weryfikację wymagalności formalnych, musisz uiścić opłatę sądową, której wysokość musisz obliczyć samodzielnie, a potwierdzenie jej uiszczenia dołącz do pozwu do egzemplarza kierowanego do sądu.

Zgodnie z art 13 ust. 1 a ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata stosunkowa w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe, pobierana od konsumenta albo osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rodzinne wynosi 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych.
Zatem po wyliczeniu WPS możesz obliczyć wysokość opłaty sądowej w ten sposób, iż należy wyliczyć 5% od kwoty podanej w WPS, której wynik będzie stanowił opłatę sądową.
Natomiast jeżeli wysokość będzie wyższa od kwoty 1.000,00 zł to uiszczasz tylko tę kwotę, a nie wyższą.
Przykład:
wartość przedmiotu sporu: XXXX zł
opłata sądowa: 1.000,00 zł uiszczona przelewem
termin wymagalności roszczenia: XX.XX.XXXX
POZEW
Informuję, iż powód podjął próbę pozasądowego sposobu rozwiązania sporu poprzez wysłanie wezwania do zapłaty pozwanemu, w którym uwzględnił zarówno żądanie zapłaty, jak i możliwość podjęcia mediacji ugodowych celem zakończenia sporu.
Jednakże pozwany bank odmówił zapłaty i wskazał na brak możliwości ugodowego zakończeniu sporu wskazując na stanowisko, że umowa kredytu frankowego jest ważna.
Dokładne określenie żądania
Żądanie musisz określić w miarę możliwości precyzyjnie, gdyż żądanie wskazuje kierunek, w jakim powinno toczyć się postępowanie sądowe.
Aby sprecyzować żądanie, należy wiedzieć czego żądać.
W sprawach frankowych można wystąpić z kilkoma roszczeniami oddzielnie lub jednocześnie, a mianowicie z żądaniem zapłaty, z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej albo z żądaniem unieważnienia poszczególnych postanowień umownych.

Decyzji o tym z jakim żądaniem chcesz wystąpić dokonaj po analizie umowy kredytu oraz harmonogramu dotychczasowych spłat kredytu.
Wtedy będziesz mógł ocenić swoją sytuację i dokonać świadomego wyboru żądania. Bowiem każda sprawa jest inna i w każdej może być inne korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy.
Dlatego też zastanów się nad skorzystaniem z pełnej obsługi prawnej w sprawie frankowej albo chociaż w pewnym zakresie.
Przykłady:
Zasądzenie od pozwanego banku na rzecz powoda kwoty 500.000,00 zł (pięćset tysięcy złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 15 kwietnia 2020 roku do dnia zapłaty
ustalenie nie istnienia stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu zawartej pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem z dnia 15 września 2007 roku z uwagi na nieważność ww. umowy.
albo
Zasądzenie od pozwanego banku na rzecz powoda kwoty 50.000,00 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od kwoty X od dnia XX.XX.XXXX do dnia zapłaty, itd.
ustalenie, że w stosunku prawnym łączącym powoda i pozwany bank na podstawie umowy kredytowej z dnia 15 września 2007 roku powoda nie wiążą wszelkie postanowienia umowne dotyczące indeksowania kwoty kredytu i rat kredytu zawarte w § X ww. umowy kredytu.
Wskazanie faktów i dowodów
Aby potwierdzić żądanie dochodzone pozwem należy wskazać fakty, na których oparte jest Twoje żądanie oraz należy wskazać dowody na potwierdzenie tych faktów.
Faktami są przede wszystkim zawarcie umowy kredytu frankowego, okoliczności jej zawarcia, dotychczasowy przebieg spłat rat kredytu. Zatem opisz całą sytuację związaną z zawarciem umowy kredytu we frankach, aż do dnia sporządzenia pozwu, uwzględniając wszystkie fakty przemawiające za Twoim stanowiskiem.
Opis całokształtu sytuacji musisz poprzedzić zwięzłym przedstawieniem twierdzeń tak, aby sądowi wypunktować całą Twoją sytuację faktyczną.
Natomiast dowodami są wszelkie dokumenty, zeznania świadków i przesłuchanie stron na potwierdzenie wskazywanych faktów. Musisz się również zastanowić nad powołaniem biegłego sądowego w zależności od dochodzonego roszczenia.
Ważne jest, aby wniosek dowodowy został prawidłowo sprecyzowany.
Niezbędne jest także ujęcie, iż ma zostać dopuszczony i przeprowadzony oraz należy wskazać konkretne fakty, na potwierdzenie których go powołujesz.

Sprawy frankowe są skomplikowane, a ich prawidłowe poprowadzenie przed sądem zależne jest od powołania istotnych faktów mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy oraz dowodów na ich potwierdzenie.
Nadto ważne jest przedstawienie sądowi poglądów dotyczących kwestii nieważności poszczególnych postanowień umownych zawartych w umowie kredytowej oraz nieważności całej umowy kredytu tak, aby przekonać sąd do swoich racji.
Dlatego też rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, gdyż samo sporządzenie pozwu może nie być tak skomplikowane jak poprowadzenie sprawy sądowej, tak aby zakończyła się z korzyścią dla Ciebie.
Przykład:
Wnoszę o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentu w postaci umowy kredytu z dnia 15 września 2007 roku zawartej pomiędzy powodem – kredytobiorcą a pozwanym – bankiem na potwierdzenie faktu zawarcia umowy, daty zawarcia, okresu na jaki umowa została zawarta, wysokości kwoty udzielonego kredytu, przedmiotu umowy, warunków umowy, treści poszczególnych postanowień umownych, itp.
Ostatnie kwestie wymagalności pozwu
Aby złożyć pozew konieczne jest aby został podpisany.
Jeżeli składasz go samodzielnie to Ty podpisujesz pozew, a jeżeli składa go profesjonalny pełnomocnik to jego podpis będzie widniał na sporządzonym pozwie frankowym.
W przypadku, gdy w sprawie występuje adwokat lub radca prawny niezbędne jest również dołączenie pełnomocnictwa lub jego odpisu.
Na końcu pozwu wymień załączniki.
Załączniki nie muszą być oryginalne, możesz dołączyć kopię, ale na żądanie sądu lub strony pozwanej niezbędne będzie okazanie oryginału.
Do pozwu zawsze dołącz odpis pozwu dla pozwanego banku, a trzeci egzemplarz zostaw dla siebie.
Przykłady:
Franek Kredytobiorski
albo
Franek Kredytobiorski
Załączniki:
- potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej,
- umowa kredytu wraz z załącznikami,
- regulamin,
- odpis pozwu wraz z załącznikami.
Ten artykuł zawiera wiele szczegółowych informacji – ale pamiętaj, że nie zastąpi fachowych porad prawnych dotyczących kredytów frankowych.
Dlatego rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej do całości sprawy o kredyt frankowy – kancelaria poprowadzi ją profesjonalnie. Albo chociażby do pewnego zakresu, jak w szczególności oceny prawnej umowy kredytowej, sporządzenie pozwu czy zastępstwo procesowe w zależności od Twojej sytuacji.
Artykuł został sporządzony zgodnie ze stanem prawnym na dzień 13 września 2020 roku.